Mersin (İçel) Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dr. Şirin: “Her 3 kişiden biri hipertansiyon hastası veya adayı”

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE GÖREVLİ DR. SERDAR ŞİRİN, TÜRKİYE’DE 18 YAŞ ÜZERİNDE YAKLAŞIK 15 MİLYON HİPERTANSİYON HASTASI OLDUĞUNU BELİRTEREK, “HER 3 KİŞİDEN BİRİ HİPERTANSİYON HASTASI VEYA ADAYI” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Dr. Şirin: “Her 3 kişiden biri hipertansiyon hastası veya adayı”
110 views
17 Mayıs 2021 - 10:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

MERSİN (İHA) – Mersin Büyükşehir Belediyesinde görevli Dr. Serdar Şirin, Türkiye’de 18 yaş üzerinde yaklaşık 15 milyon hipertansiyon hastası olduğunu belirterek, “Her 3 kişiden biri hipertansiyon hastası veya adayı” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi, “17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü” kapsamında toplum farkındalığını artırmak amacıyla bilgilendirme yaptı. Evde Bakım Hizmetlerinde görevli İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdar Şirin, hipertansiyonla ilgili merak edilenleri anlattı.

“Hipertansiyonda genetik faktörlerin etkisi büyük”

Hipertansiyonun daha çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık olduğunu belirten Dr. Şirin, “Genetik faktörlerin etkisi çok büyük. Aynı zamanda çevresel faktörler de var. Çevresel faktörler, önüne geçilebilir faktörler ama genetik faktörlere yapılacak bir şey yok. Ailesinde özellikle birinci derece veya ikinci derece akrabaları hipertansiyon hastası insanların mutlaka ara ara tansiyonlarını ölçtürmelerini öneriyoruz” diye konuştu.

Sinsi bir hastalık olan hipertansiyonun Türkiye’de çok fazla görüldüğüne de dikkat çeken Dr. Şirin, “Ülkemizde 15 milyon kadar hipertansiyon hastası olduğundan söz edebiliriz. Bunlar 18 yaşın üzerinde. Dolayısıyla her 3 kişiden biri hipertansiyon hastası veya adayı” ifadelerini kullandı.

“Bu belirtilerin tamamı hipertansiyona işaret edebilirler”

Tansiyonu 12’ye 8’in üstünde çıkanların risk taşıdığını belirten Şirin, hipertansiyon belirtilerini şu şekilde sıraladı:

“Baş ağrısı, ellerde ve ayaklarda şişmeler, karın bölgesinde şişmeler olabilir. Görme problemleri; çift görme ya da bulanık görme; kulaklarda çınlama, halsizlik, bitkinlik, yorgun hissetme, nefes darlığı; bunların tamamı hipertansiyona işaret edebilir.”

“Genelde tek ölçüm hiçbir anlam ifade etmiyor”

Hipertansiyon belirtisi gösteren kişilere 15 dakika oturur vaziyette kaldıktan sonra tansiyonlarını ölçmeyi ve bunları not etmelerini öneren Dr. Şirin, “Aile öyküsü varsa tabii ki başka belirtiler de olabilir. Kendisi kuşkulanıp ölçümler yapacak. Ölçümleri not ederek doktora gitmesi gerekiyor. Hastaneye gittiği zaman genelde tek ölçüm hiçbir anlam ifade etmiyor, çünkü tansiyon sürekli sabit bir şey değildir” dedi.

Şirin, hipertansiyonu en önemli kılan durumun organ yetmezliğine sebep vermesi olduğunu belirtti. Şirin, hipertansiyonun ilerleyen süreçte kalp damar hastalıkları, kalp krizi, beyin kanaması, gözün retina tabasındaki ince ve küçük damarlarda problemler, körlükler, böbrek hastalıkları ve böbrek yetmezliklerine sebep olabileceğini vurguladı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.