Mersin (İçel) Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Küresel Atom Testi yarın başlıyor

ROSATOM, 10 KASIM DÜNYA BİLİM GÜNÜ’NE ÖZEL ETKİNLİĞİNİ YARIN BAŞLATIYOR. BU YIL NÜKLEER ENDÜSTRİSİNİN 75’İNCİ YILINI KUTLAYAN RUSYA’NIN DEVLET ATOM ENERJİSİ KURUMU OLAN ROSATOM, DÜNYA BİLİM GÜNÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE KÜRESEL BİR TEST HAZIRLADI. DÜNYANIN PEK ÇOK YERİNDE AYNI ANDA UYGULANACAK OLAN “KÜRESEL ATOM TESTİ” (GLOBAL ATOMİC QUİZ), ULUSLARARASI BİR EĞİTİM PROJESİ OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Küresel Atom Testi yarın başlıyor
158 views
09 Kasım 2020 - 11:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Rosatom, 10 Kasım Dünya Bilim Günü’ne özel etkinliğini yarın başlatıyor. Bu yıl nükleer endüstrisinin 75’inci yılını kutlayan Rusya’nın Devlet Atom Enerjisi Kurumu olan Rosatom, Dünya Bilim Günü etkinlikleri çerçevesinde küresel bir test hazırladı. Dünyanın pek çok yerinde aynı anda uygulanacak olan “Küresel Atom Testi” (Global Atomic Quiz), uluslararası bir eğitim projesi olma özelliği taşıyor.

Nükleer teknolojilerin günlük yaşamdaki önemini göstermek ve nükleer enerjinin dünyayı korumada oynadığı rolü vurgulamak amacıyla başlatılan proje sayesinde katılımcılar hem mevcut bilgilerini test edecek hem de nükleer enerji hakkında yeni bilgiler edinebilecek. Test boyunca katılanlara güneş enerjisi ve nükleer enerji arasındaki fark ve benzerliklerden, cıvadan nasıl altın elde edilebileceğine kadar farklı zorluk derecelerinde 25 soru sorulacak. Dünyanın her yerinden pek çok katılımcıyı çevrimiçi ortamda bir araya getirecek olan Küresel Atom Testi, 11 farklı dilde yayınlanacak.

Dünyanın her yerinden bilim insanları katılacak

Rosatom, katılan herkes için testi daha heyecan verici hale getirmek adına projeye önemli bilim insanlarını, uluslararası kuruluşların çalışanlarını ve nükleer uzmanları da davet etti. Uzmanlar test sırasında yöneltilen soruların doğru yanıtlarını ve bu yanıtlara ilişkin tüm açıklamaları katılımcılarla paylaşacak. Teste katılanlar böylece alanlarının önde gelen isimlerinden gizli kalmış bilimsel gerçekleri öğrenebilecek.

Rosatom bu projede farklı ülkelerden bilim insanlarının yer almasına özel bir önem verdi. Her biri farklı uzmanlık alanlarına sahip 11 bilim insanı, Rosatom’un öncülüğünde bu projede bir araya gelecek. İngiltere’deki Dünya Nükleer Birliği’nde (WNA) görev yapan Nükleer Enerji Uzmanı John Lindberg, Rusya’da bulunan Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi MEPhI’den Öğretim Görevlisi ve Mühendis Egor Zadeba, Mısır’daki İskenderiye Üniversitesi’nde enerji ve çevre alanlarında araştırmalar yapan Asmaa Hanafi, Finlandiya Helsinki Şehir Konseyi üyesi Nükleer Fizik Doktoru Petrus Pennanen gibi alanında uzman isimler, teste katılanlara soruların yanıtlarına ilişkin açıklamalar yapacak.

Türkiye’yi Dr. Senem Şentürk Lüle temsil edecek

Farklı ülkelerdeki bilim insanlarını aynı platformda bir araya getirecek olan projede Türkiye’yi ise İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Enerji Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Senem Şentürk Lüle temsil edecek. Nükleer uygulamalar ve reaktör teknolojisi konusunda yetkin isimlerden biri olan Lüle, Türk katılımcılara test sorularının yanıtlarıyla ilgili önemli bilgiler verecek.

Yarın başlayacak olan Küresel Atom Testi, http://quiz.myfuture.energy/ adresinde 24 saat boyunca aktif olacak. Teste katılanlar, isterlerse yazdırabilecekleri ya da sosyal medyada paylaşabilecekleri dijital bir sertifikanın da sahibi olacak.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.