Mersin (İçel) Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mezitli’deki antik alanların cazibe merkezi olması için çalışma başlatıldı

MEZİTLİ BELEDİYE BAŞKANI NEŞET TARHAN’IN, ANTİK LİMAN KENTİ ALANI İÇERİSİNDE BULUNAN ÜNLÜ GÖKBİLİMCİ ARATOS’UN ANIT MEZARINDA VE SOLİ POMPEİOPOLİS SİT ALANINDA GERÇEKLEŞEN KAZI ÇALIŞMALARININ DAHA HIZLI İLERLEMESİ VE HALKIN KULLANIMINA AÇILARAK CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTIĞI BİLDİRİLDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mezitli’deki antik alanların cazibe merkezi olması için çalışma başlatıldı
86 views
28 Eylül 2020 - 14:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın, Antik Liman Kenti alanı içerisinde bulunan ünlü gökbilimci Aratos’un anıt mezarında ve Soli Pompeiopolis Sit alanında gerçekleşen kazı çalışmalarının daha hızlı ilerlemesi ve halkın kullanımına açılarak cazibe merkezi haline gelmesi için çalışma başlattığı bildirildi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Mersin Üniversitesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mezitli Kazı Başkanlığı ve Prota Mühendislik Grubunu bir araya getiren Başkan Tarhan, ilçede bulunan kazı çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulundu. Toplantıda, kazı sürecinde karşılaşılan durum analizleri değerlendirilirken, paydaşların fikirleri ve çözüm önerileri ele alındı. Toplantının belli aralıklarla devam edileceği bildirildi.

“Kazı alanlarından halkımızın haberdar olmasını istiyoruz”

Soli Pompeiopolis’in çok önemli bir tarihi özelliğe sahip olmasına karşın yeterince değerlendirilemediğinin altını çizen Tarhan, “3 bin yıla yayılmış medeniyetlerin üst üste gelmiş kalıntılarıyla oluşan Antik Liman Kentimizi daha fazla tanıtmak istiyoruz. Bir taraftan Soli Pompeiopolis kazıları henüz bitmemişken, diğer taraftan ünlü gökbilimci Aratos’un anıt mezarında çalışmalar devam ediyor. Burada gerçekleşen kazı çalışmalarından halkımızın da haberdar olmasını istiyoruz. Daha önce çocuklarımızın kentlilik bilincine sahip çıkması ve yaşadığı kentin tarihini öğrenmeleri için ’Haydi çocuklar Soli sizi çağırıyor’ adlı projemizi hayata geçirmiştik. Çocuklarımızın ilgisini çekerek, dünya tarihinde çok büyük bir yeri olan bölge hakkında farkındalık oluşturmuştuk. Şimdi de paydaşlarla, halkımızın kazı çalışmalarını yakından takip etmeleri için bir araya geldik. Tüm Mersinlilerin kazı çalışmalarına gelerek, arkeolojik bilgilerin ve tarihsel dönemlerin kitaplar yerine birebir materyalleri incelemelerini hedefliyoruz. Bu konudaki toplantılarımız belli aralıklarla devam edecek” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.