Mersin (İçel) Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ark: “Antikor testi, bağışıklıkla ilgili bilgi verir”

MİKROBİYOLOJİ UZMANI DR. ESİN ARK, KORONA VİRÜSÜN (COVİD-19) TESPİTİNDE UYGULANAN ANTİKOR TESTİNİN, KİŞİNİN COVİD-19’A KARŞI BAĞIŞIKLIK GELİŞTİRİP GELİŞTİRMEDİĞİ KONUSUNDA BİLGİ VERDİĞİNİ VE AYNI GÜN SONUÇLANDIĞINI SÖYLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ark: “Antikor testi, bağışıklıkla ilgili bilgi verir”
65 views
01 Şubat 2021 - 13:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Esin Ark, korona virüsün (Covid-19) tespitinde uygulanan antikor testinin, kişinin Covid-19’a karşı bağışıklık geliştirip geliştirmediği konusunda bilgi verdiğini ve aynı gün sonuçlandığını söyledi.

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Esin Ark, tüm dünyayı saran korona virüs salgınıyla önemi artan testlerle ilgili açıklama yaptı.

“Antikor test aynı gün sonuçlanıyor”

Korona virüsün tespiti konusunda uygulanan antikor testte, kişiden alınan kan örneğiyle sonuca ulaşıldığını belirten Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Esin Ark, “Covid-19 solunum virüsü ile enfekte olmuş hastaların kanlarında mevcut virüse karşı oluşan IgM ve IgG (total) antikorların tespit edilmesi için kullanılmaktadır. Antikor testinde, kişiden alınan kan örneği ile çalışılır ve bu test kişinin Covid-19’a karşı bağışıklık geliştirip geliştirmediği konusunda bilgi verir. Virüse karşı total antikor tespiti, hem mevcut hem de iyileşmiş hastalarda hastalık yayılımının anlaşılmasına yardımcı olur ve bağışıklığın değerlendirilmesini sağlar. Korona virüs vücuda girdikten itibaren genelde 7-14 günde, koruma amaçlı IgM yapısında antikorlar ortaya çıkmaktadır. 10’uncu ve 14’üncü günden itibaren de IgG yapısında antikorlar ortaya çıkmaktadır. Covid-19 total antikor testi, hastanemizde her gün çalışmaktadır. Elisa testi ile çalışılır ve aynı gün sonuç verilir” dedi.

“10 dakikada sonuçlanıyor”

Korona virüsün taşıyıcılığının belirlenmesi konusunda en sık kullanılan antijen testin, Özel Mersin Ortadoğu Hastanesinin uyguladığı yöntemle 10 dakikada sonuç verdiğini de söyleyen Ark, testle ilgili şu bilgileri verdi:

“Covid-19 taşıyıcılığının belirlenmesi için yapılan bir tarama testidir. Test sonucunun pozitif olması, kişinin korona virüsle enfekte veya taşıyıcı olduğu anlamına gelmektedir. Antijen testi ile birlikte korona virüse yakalanan kişiler ya da taşıyıcı olanlar belirlenir, izolasyonları sağlanır ve bu şekilde salgının kontrol altına alınması için çok önemli bir adım atılmış olur. Covid-19 antijen testi hastanemizde her gün çalışılmaktadır. Nazofaringeal bölgeden alınan numunede çalışılır. Test için öncelikle hastanın burnundan özel bir çubukla sürüntü yöntemi ile örnek alınır. Rapid Chromatographic Immunoassay (PCR) yöntemi ile çalışılır ve 10 dakikada sonuçlanır.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.