Mersin (İçel) Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Romanların yıkık dökük duvarları sanatla hayat buluyor

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE MERSİN ÜNİVERSİTESİ (MEÜ) EL ELE VEREREK, ROMAN VATANDAŞLARIN YAŞADIĞI DEZAVANTAJLI MAHALLELERDE EVLERİN DUVARLARINI SANATLA BEZEMEYE BAŞLADI. MEÜ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. NURSEREN TOR VE EKİBİ, DUVARLARI RENGARENK FİGÜRLÜ ÇİZİM ÇALIŞMALARI İLE SÜSLERKEN, ROMAN VATANDAŞLAR DA FIRÇAYI ELLERİNE ALIP EKİBE DESTEK OLUYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Romanların yıkık dökük duvarları sanatla hayat buluyor
127 views
19 Eylül 2020 - 22:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi (MEÜ) el ele vererek, Roman vatandaşların yaşadığı dezavantajlı mahallelerde evlerin duvarlarını sanatla bezemeye başladı. MEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurseren Tor ve ekibi, duvarları rengarenk figürlü çizim çalışmaları ile süslerken, Roman vatandaşlar da fırçayı ellerine alıp ekibe destek oluyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, merkez Akdeniz ilçesi Turgutreis Mahallesinde ağırlıklı olarak Roman vatandaşların yaşadığı sokakları sanatla süslüyor. Dezavantajlı bölgelerde gerçekleştirilen sanatsal çalışmalarla hem mahallenin çehresi değiştiriliyor hem de sokaklar renklendiriliyor. Çalışmalara vatandaşlar da katılarak hem destek oluyor hem de renkli iç dünyalarını sokaklara yansıtıyor.

Çalışmaları, MEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurseren Tor ve ekibi gerçekleştiriyor. Ağırlıklı olarak Roman vatandaşların yer aldığı sokaklardaki gri duvarlar sanatın gücüyle yerini renkli figürlere bırakıyor.

“Roman mahallesini açık hava müzesine çevirmeye çalışacağız”

Prof. Dr. Nurseren Tor, çalışmayla ilgili yaptığı açıklamada, Roman vatandaşların renkli dünyalarını duvarlara yansıtmak istediklerini belirterek, “Burada, Romanların özgürlük duygusunu, neşesini, eğlencesini ve çok renkliliğini bu resimlerde vermeye çalışıyoruz. Eğlenceye yönelik resimleri duvarlara yansıtmaya çalışıyoruz. Romanların içgüdüsel olarak sanata yatkınlıkları var. Biz çalışmaya başladıktan sonra insanlar çok ilgi gösterdi. Mutlu oluyorlar, çok seviniyorlar. Bu duvarların yeniden görsel olarak hoş bir görüntü vermesi onları çok mutlu etti. Onlara yeni bir dünya göstermek hedefiyle başladık” dedi.

Çalışmanın tüm sokakları kapsayacağını kaydeden Tor, “Biz böyle her hafta sonu çalışmalarımızla diğer sokaklara da yayılacağız. Roman mahallesini açık hava müzesine çevirmeye çalışacağız. Bize katkı sağlamaya, yardım etmeye çalışıyorlar. Bu seferberlik de beni çok mutlu ediyor” diye konuştu.

“Çocuklar gelip poz vermek istiyorlar”

İnsan figürü üzerine yoğunlaşacaklarını ifade eden Tor, özellikle çocuklar için eğlenceli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Tor, “Figüratif çalışacağız, çünkü halk daha çok figür seviyor. İnsanı görmek istiyor. Biz de doğal olarak insan figürü üzerinde yoğunlaştık. Çocuklar çok önemli burada. Çocuklara yönelik bir takım görüntüler yapmaya çalışıyoruz. Hatta biz çalışırken gelip kendileri poz vermek istiyorlar. Bu figürleri yaparken onları hayata bağlayan, teşvik eden görüntüler olsun istiyoruz” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.