Mersin (İçel) Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Rosatom’un REIN bölümü, Avrupa Gençlik Nükleer Forumuna katıldı

RUSYA DEVLET ATOM ENERJİSİ KURUMU ROSATOM’UN REIN BÖLÜMÜ, 27-30 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA İSPANYA’NIN TARRAGONA KENTİNDE DÜZENLENEN AVRUPA GENÇLİK NÜKLEER FORUMUNA (ENYGF) KATILDI. ÇEVRİMİÇİ VE ÇEVRİMDIŞI FORMATTA DÜZENLENEN HİBRİT ETKİNLİĞE, ULUSLARARASI ATOM ENERJİSİ AJANSININ (UAEA) DESTEĞİYLE GENÇ NESİLLER AĞININ (YGN) İSPANYA ŞUBESİ EV SAHİPLİĞİ YAPTI. REIN DELEGELERİ, RAPORLARINI TARRAGONA’DA ŞAHSEN SUNMA FIRSATI BULAN ROSATOM’UN TEK TEMSİLCİLERİ OLDU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Rosatom’un REIN bölümü, Avrupa Gençlik Nükleer Forumuna katıldı
32 views
09 Ekim 2021 - 11:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un REIN bölümü, 27-30 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Tarragona kentinde düzenlenen Avrupa Gençlik Nükleer Forumuna (ENYGF) katıldı. Çevrimiçi ve çevrimdışı formatta düzenlenen hibrit etkinliğe, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) desteğiyle Genç Nesiller Ağının (YGN) İspanya şubesi ev sahipliği yaptı. REIN delegeleri, raporlarını Tarragona’da şahsen sunma fırsatı bulan Rosatom’un tek temsilcileri oldu.

Genç nükleer bilimciler için geleneksel olarak düzenlenen ve nükleer alanda çalışan gençler için yılın en önemli etkinliği olan forum, bu yıl 24 ülkeden 75’in üzerinde şirketi temsil eden 250’den fazla kişiyi bir araya getirdi. Bu temsilcilerden 150’si şahsen, 100’ü ise çevrimiçi olarak etkinliğe katıldı. Forumun gündemindeki temel konular, kazaya dayanıklı nükleer yakıt alanında çığır açan çözümler, küçük modüler reaktörlerin modern tasarımları, enerji geçişinde nükleer enerjinin rolü ve radyoaktif atık yönetimiydi.

REIN bölümü, forumda sırasıyla Finlandiya ve Türkiye’deki Hanhikivi-1 ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat projelerinin uygulanmasında yer alan proje şirketlerinden üç konuşmacı tarafından şahsen temsil edildi. Hanhikivi-1 NGS’nin genel tedarikçisi REIN A.Ş.’nin yüzde 100 iştiraki RAOS Project Oy şirketinin Genel Yerleşim Çözümleri ve Genel Plan Bölümü Kıdemli Müdürü Dmitriy Dzhabarov, Hanhikivi-1 projesinde Bina Bilgi Modellemesi (BIM) alanındaki çözümlerin uygulanması konusunda bir sunum yaptı.

Akkuyu Nükleer A.Ş. tasarım şirketinden (Akkuyu NGS’nin genel işvereni ve yatırımcısı, REİN A.Ş.’nin çoğunluk hissedarı) Metodoloji ve Proje Yönetim Desteği Bölüm Şefi Anton Feoktistov ve Seferberlik Eğitimi, Sivil Savunma ve Acil Durum Birimi, Acil Durum Merkezleri Uzmanı Serkan Aslankan, sırasıyla proje yönetim sisteminin kurulması ve uygulamaya koyulması ile Akkuyu NGS projesinde acil durum hazırlığı ve müdahalesi hakkında bilgi verdi. Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin bir diğer konuşmacısı ise çevrimiçi formatta VVER tipi reaktörünün bir parçası olarak kontrol ve koruma sistemi SUZ’un işlevsel güvenilirlik değerlendirmesi hakkında sunum yapan Türbin Bölümü Kıdemli Operatörü Samed Tuğrul Yılmazer’di.

Forumun genel (uranyum) sponsoru olan Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, toplam 51 katılımcı tarafından temsil edildi. Katılımcıların tümü, sunulan bilimsel ve teknik raporlara göre forum organizatörleri tarafından seçilip onaylandı. Katılım koordinasyonu, bilgi desteği ve Rosatom’un ENYGF21 konferansında temsil edilmesi, Rosatom Kurumsal Akademisi ve Rusatom-Uluslararası Ağ tarafından sağlandı. Akademi personeli ayrıca tüm potansiyel forum katılımcıları için İngilizce dil testleri gerçekleştirdi.

Avrupa Genç Nesiller Ağı tarafından iki yılda bir düzenlenen bir konferans olan Avrupa Gençlik Nükleer Forumu, genç profesyonellere nükleer enerjinin tüm üretim, uygulama ve geliştirme alanlarıyla ilgili ileri bilimsel teknolojilerin geliştirilmesi konusunda deneyim alışverişinde bulunma fırsatı sunmayı amaçlıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.