Mersin (İçel) Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarsus’un hedefi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmek

TARSUS TARİHİ KENT MERKEZİNİN ‘DÜNYA KÜLTÜR MİRASI’ LİSTESİNE GİRMESİ İÇİN BELEDİYE BAŞKANI HALUK BOZDOĞAN TARAFINDAN BAŞLATILAN ÇALIŞMALAR KAPSAMINDA, UNESCO’DAN BİR HEYETİN HAZİRAN AYINDA İLÇEYE GELECEĞİ BİLDİRİLDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tarsus’un hedefi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmek
140 views
21 Mart 2021 - 17:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarsus tarihi kent merkezinin ’dünya kültür mirası’ listesine girmesi için Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında, UNESCO’dan bir heyetin haziran ayında ilçeye geleceği bildirildi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan, antik çağlarda Akdeniz havzasının en önemli metropollerinden biri olan Tarsus, tarihi ve kültürel mirasını bugünlere kadar ulaştırmış nadir kentlerden biri. Tarsus Belediyesi de ilçenin bu değerlerinin daha etkin şekilde korunmasını ve tanıtılmasını amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, kentin UNESCO Dünya Kültür Mirası kapsamına alınması için çalışma başlattı.

Bozdoğan bu kapsamda, Almanya UNESCO Yönetim Kurulu üyesi Prof. Felix Leonhart, Wiesbaden eski Belediye Başkanı Dr. Helmut Georg Müller, Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Bilgin, Stuttgart Dress & Sommer Yöneticisi Mustafa Kösebay, Türk Alman Sağlık Vakfı Yönetim üyesi Rafet Solak ve inşaat mühendisi/yatırımcı Huriye Yaman Yılmaz ile birlikte online görüşmelerde bulundu. Toplantılarda, Tarsus’un tarihi ve kültürel değerlerini, tarihteki yerini anlatan Bozdoğan, UNESCO heyetinin ilgisini Tarsus’a çekmeyi başardı. UNESCO uzmanları Tarsus’un tarihi ve kültürel değerlerini yerinde görmek, Tarsus Belediyesinin koruma projelerini incelemek üzere haziran ayında ilçeye gelecek.

“Tarsus ebediyen dünyanın en güzel şehirleri arasındaki yereni alacak”

Görüşmelere ilişkin açıklama yapan Bozdoğan, “Dünya kenti Tarsus’un tarihi geçmişinin tam anlamıyla ortaya çıkarılmasıyla birlikte, bilinen tarihten daha eski bir yerleşim yeri olduğu gözler önüne serilecek. Bu tarihi geçmişi ortaya çıkarabilmek için UNESCO’nun vereceği desteğe ihtiyaç duyuyoruz. UESCO temsilcileri, tarih araştırmacıları ve uzman arkeologlar ile yaptığımız görüşmeler olumlu bir şekilde devam ediyor. Bu doğrultuda teknik bir heyet haziran ayında Tarsus’a gelip araştırma yapacak. Filozofların ve ilklerin şehri Tarsus’a tarihi ve turistlik açıdan günlük değil, kalıcı çözümler üretme noktasındaki kararlılığımız, tıpkı kent tarihimiz gibi yüzyıllar boyunca evrensel boyutta sürecek ve Tarsus ebediyen dünyanın en güzel şehirleri arasındaki yerini almış olacak” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.