Mersin (İçel) Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Uzm. Dr. Altan: “Anne sütü, bebeği pandemiden koruyor”

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMANI DR. ORCAN ALTAN, YAPILAN YENİ ÇALIŞMALARDA VE BİLİMSEL VERİLERDE, ANNE SÜTÜNDE BULUNAN BAĞIŞIKLIK HÜCRELERİNİN BEBEKLERİ KORONA VİRÜS DAHİL BİRÇOK ENFEKSİYONA KARŞI KORUDUĞUNUN BİR KEZ DAHA GÖSTERİLDİĞİNİ BELİRTEREK, “BU NEDENLE ÖZELLİKLE DE PANDEMİ DÖNEMİNDE EMZİRMEDEN ASLA AMA ASLA VAZGEÇİLMEMELİDİR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Uzm. Dr. Altan: “Anne sütü, bebeği pandemiden koruyor”
137 views
30 Kasım 2020 - 11:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Orcan Altan, yapılan yeni çalışmalarda ve bilimsel verilerde, anne sütünde bulunan bağışıklık hücrelerinin bebekleri korona virüs dahil birçok enfeksiyona karşı koruduğunun bir kez daha gösterildiğini belirterek, “Bu nedenle özellikle de pandemi döneminde emzirmeden asla ama asla vazgeçilmemelidir” dedi.

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Orcan Altan, yaptığı açıklamada, anne sütünün, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınına karşı da bebekleri koruduğunu söyledi.

“Anne sütü bebekleri koruyor”

Tüm dünyanın korona virüs pandemisi ile uğraştığı bu günlerde, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları olarak da üzerlerine düşen tüm görevleri yapmak için seferber olduklarını vurgulayan Uzm. Dr. Altan, “Her geçen gün çocuklarımızın ve ailelerindeki bireylerin Covid-19 enfeksiyonuna yakalandığı haberini alıyoruz. Bu süreçte bize gelen en sık sorulardan biri elbette ki emzirme. Korona virüs ile temas etmiş veya hastalığa yakalanmış olan annelerin bebeklerini emzirip emziremeyeceği veya nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda merak ediyor. Yapılan yeni çalışmalarda ve bilimsel verilerde, anne sütünde bulunan bağışıklık hücrelerinin bebekleri korona virüs dahil birçok enfeksiyona karşı koruduğu bir kez daha gösterildi. Bu nedenle özellikle de pandemi döneminde emzirmeden asla ama asla vazgeçilmemelidir. Emziren anne eğer Covid-19 tanısı alan bir bireyle temas ettiyse ve annenin kendisi Covid-19 enfeksiyonu tanısı aldı ise emzirmeye ara vermesine gerek yoktur” diye konuştu.

“Emzirirken maske takılmalı”

Annenin bebeğini emzirirken mutlaka hijyen kurallarına dikkat etmesi gerektiği uyarısında bulunan Altan, “Emzirirken veya süt sağımı sırasında mutlaka maske takılmalıdır. Emzirmeden veya süt sağımından önce en az 20 saniye boyunca eller tüm yüzleri olacak şekilde yıkanmalıdır. Yıkanma sonrasında tek kullanımlık havlu ile kurulanmalıdır. Emziren annenin bu süreçte saat, yüzük, bilezik gibi takıları takmaması gerekmektedir. Bireylerin bulunduğu ortam sıkça havalandırılmalıdır. Bireylerin giydiği kıyafetler 60-90 derecede yıkanmalıdır. Bol sıvı tüketilmesi, dengeli ve düzenli beslenilmesi, ayrıca C vitamini takviyesi önerilmektedir. Eğer emziren anneye Covid-19 enfeksiyonu nedeni ile medikal bir tedaviye başlandıysa ilacın tipine göre emzirmeye devam edip etmeyeceğine doktoru ile beraber karar vermesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.