Mersin (İçel) Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Uzuncaburç’ta Antik Tiyatronun restorasyonu 2021 yatırım bütçesine alındı

MERSİN’İN ÖNEMLİ KÜLTÜREL MİRASLARI ARASINDA YER ALAN UZUNCABURÇ ANTİK KENTİNDE YER ALAN ANTİK TİYATRO AYAĞA KALDIRILIYOR. MERSİN ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN HAZIRLANAN ANTİK TİYATRO RESTORASYON PROJESİ, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TARAFINDAN KABUL EDİLEREK 2021 YATIRIM BÜTÇESİNE ALINDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Uzuncaburç’ta Antik Tiyatronun restorasyonu 2021 yatırım bütçesine alındı
66 views
16 Aralık 2020 - 16:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mersin’in önemli kültürel mirasları arasında yer alan Uzuncaburç Antik Kentinde yer alan Antik Tiyatro ayağa kaldırılıyor. Mersin Üniversitesi tarafından hazırlanan Antik Tiyatro Restorasyon Projesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kabul edilerek 2021 yatırım bütçesine alındı.

Mersin Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Uzuncaburç’taki Antik Tiyatro yeniden hayat bulacak. 2019 yılındaki Cumhurbaşkanlığı kararıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Mersin Üniversitesi adına Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu tarafından kazı çalışmaları sürdürülen Uzuncaburç Antik Kenti için hazırlanan Antik Tiyatro Restorasyon Projesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kabul edilerek 2021 yatırım bütçesine alındı.

Mersin’in Silifke ilçesinde yer alan Uzuncaburç Antik Kenti Tiyatrosu için hazırlanan röleve, restitüsyon ve restorasyon projesi kapsamında tiyatro yapısı belgelendi ve yapının detaylı rölövesi çıkarıldı. Çalışma kapsamında ayrıca müdahaleler belirlenerek özgün halini ve dönemlerini gösterir restitüsyon ve restorasyon projesi hazırlandı. Bu kapsamda, tiyatro yapısının restorasyonu için hazırlanan projenin uygulama aşaması için Kültür ve Turizm Bakanlığı devreye girdi ve proje kabul edilerek 2021 yatırım bütçesine alındı. Yaklaşık maliyeti 5 milyon TL olan projeye 2021 yılında başlanması hedefleniyor.

Antik Tiyatro, Roma İmparatorluk Döneminde (MS 165) inşa edildi. Oturma basamakları (cavea), altı (scalaria) dikey yürüme yolu ile bölünen tiyatronun arka bölümünde giriş için kullanılan üç tonozlu giriş (vomitoria) de bulunuyor. Tiyatronun yaklaşık 3 bin kişi kapasiteli olduğu tahmin ediliyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.