Mersin (İçel) Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atık bitkisel yağlar, çeşit çeşit sabun oldu

MERSİN’İN ERDEMLİ İLÇESİNDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER HAZIRLADIKLARI PROJE İLE ATIK BİTKİSEL YAĞLARI TOPLAYARAK, ÇEŞİT ÇEŞİT SABUN ÜRETEREK GERİ DÖNÜŞÜM SAĞLADI. GERİ DÖNÜŞÜMLE YAPILAN SABUNLAR İSE ATIK YAĞLARI GETİREN ÖĞRENCİLERE TEKRAR HEDİYE OLARAK GÖNDERİLDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Atık bitkisel yağlar, çeşit çeşit sabun oldu
51 views
31 Aralık 2021 - 16:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mersin’in Erdemli ilçesinde öğretmen ve öğrenciler hazırladıkları proje ile atık bitkisel yağları toplayarak, çeşit çeşit sabun üretip geri dönüşüm sağladı. Geri dönüşümle yapılan sabunlar ise atık yağları getiren öğrencilere tekrar hediye olarak gönderildi.

Erdemli Ertuğrul Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde (METEM) biyoloji ve kimya öğretmenleri eşliğinde öğrenciler “Dünyanın yağını eritiyorum projesi” başlattı. Proje kapsamında ilçedeki okullara broşür dağıtan öğrenciler, onların getirdikleri atık kimyasal yağları tek tek topladı. Toplanan yağlar, METEM’e getirilerek öğretmen ve öğrenciler eşliğinde limonlu, tarçınlı, aloe veralı başta olmak üzere çeşit çeşit sabun üretti. İlk aşamada 500 kilogram atık yağ toplandığı ve bin adet sabun üretilerek, atık yağları getiren öğrencilere hediye olarak gönderilmeye başlandığı belirtildi. Yapılan çalışmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük yerinde inceleyip, okul müdürü Mustafa Tat ve öğretmenlerden bilgi aldı.

Yapılan proje ile ilgili bilgi veren İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, “Doğaya sahip çıkmak, öğrencilerde doğa bilinci oluşturmak için atık yağları arkadaşların yaptıkları projeyle topluyoruz. Dünyanın yağını eritiyoruz projesiyle ilçemizdeki okullardaki öğrencilere bir duyuru gerçekleştirdik. Öğrencilerin topladıkları atık yağları Ertuğrul Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi biyoloji ve kimya öğretmenlerimiz sabuna dönüştürüyorlar. Buradan elde ettiğimiz sabunları da yağ toplayan öğrencilerimize geri ulaştırıyoruz. Bu güne kadar 500 litre yağ topladık, şu ana kadar bin adet sabun yaparak öğrencilerimize ulaştırdık” dedi.

“Amaç atık yağların toprağa karışmasını önlemek”

Projede yer alan okulun biyoloji öğretmeni Şerafettin Özaydın ise, “Projemizin amacı ilçemizdeki kızartma sonucu oluşan, evlerde oluşan atık yağların değerlendirilmesi daha ziyade toprağa karışmasını önleyerek çevre temizliğine katkı sunmak, farkındalığını oluşturmak, amacımız ilk etapta buydu. Daha sonra da oluşan sabunları paketleyerek öğrencilerimize broşürlerle beraber, yağları lavaboya neden dökmemeliyiz, kızartma yağları doğaya niçin zarar veriyor bilgilendirme yapıyoruz. Hem öğrencilerimiz bunun farkındalığına varıyor, hem de geri dönüşüm olarak sabun yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

İlk amaçlarının atık yağları toprağa, suya göndermemek olduğunu dile getiren öğrencilerden Dilara Çocuk, daha sonra ise küçük ve büyükleri bu konuda bilinçlendirerek doğaya sahip çıkmak olduğunu kaydetti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.