Mersin (İçel) Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mersin’de Yaşayan, Yetişen ve İz Bırakanlar Müzesinin çalışmaları hız kazandı

AKDENİZ BELEDİYESİ VE AKDENİZ KENT KONSEYİ TARAFINDAN HAYATA GEÇİRİLECEK MERSİN’DE YAŞAYAN, YETİŞEN VE İZ BIRAKANLAR MÜZESİNİN ÇALIŞMALARI HIZ KAZANDI. AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI MUHAMMET MUSTAFA GÜLTAK BAŞKANLIĞINDA YAPILAN TOPLANTIDA, AÇILACAK MÜZEDE HAYATI SERGİLENECEK KİŞİLER, SERGİLEME YÖNTEMLERİ İLE KENT TARİHİ VE BELGELERİN DİJİTAL ORTAMA KAYDEDİLMESİ KONULARI MASAYA YATIRILDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mersin’de Yaşayan, Yetişen ve İz Bırakanlar Müzesinin çalışmaları hız kazandı
123 views
31 Ekim 2020 - 13:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

MERSİN (İHA) – Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi ve Akdeniz Kent Konseyi tarafından hayata geçirilecek Mersin’de Yaşayan, Yetişen ve İz Bırakanlar Müzesinin çalışmaları hız kazandı. Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak başkanlığında yapılan toplantıda, açılacak müzede hayatı sergilenecek kişiler, sergileme yöntemleri ile kent tarihi ve belgelerin dijital ortama kaydedilmesi konuları masaya yatırıldı.

Akdeniz Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Mersin Valiliği tarafından Akdeniz Belediyesine tahsisi gerçekleşen ve belediye tarafından da Mersin’de Yaşayan, Yetişen ve İz Bırakanlar Müzesine dönüştürülmesi amacıyla restorasyonuna başlanan iki katlı, 8 odalı, yaklaşık 200 metrekare avluya sahip tarihi Mersin evi ile ilgili çalışmalar ve fikir alışverişleri devam ediyor.

Akdeniz Kent Konseyinin sunduğu proje kapsamında düzenlenen buluşmada, kentte iz bırakmış ve müzede hayatı sergilenecek şahsiyetler ve Mersin İdman Yurdu konuşuldu. Toplantıya, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim, Kültür Sosyal İşler Müdürü Ali Uçar, Abdullah Ayan, Nihat Taner, Ziya Aykız, İsmet Tümer ve Vahap Kokulu katıldı.

Toplantıda, kurulacak müzenin teşhir ve tanzim çalışmaları, envanter hazırlanması, sergilenecek materyaller, kentte iz bırakması dolayısıyla hayatı konu edilecek şahsiyetler, sergileme yöntemleri ve Mersin tarihi ile ilgili belgelerin dijital ortamda kaydedilmesi gibi konular görüşüldü.

“Müzeyi kentimize bir an önce kazandırma için çalışmaları hızlandıralım”

Katılımcıların, sergilenebilecek isimler hakkındaki görüşlerini anlatmasından sonra konuşan Başkan Gültak, “Şu an yapılması gereken, bu heyetin bir an önce müzede sergilenecek isimleri belirlemesidir. Bu isimler nasıl ve ne şekilde sergilenecek? Bunların belirlenmesi, en kısa vadede planlanması lazım.

Katılımcı şekilde üniversitemiz, meslek odaları ve STK’lar ile görüşelim. Bu müzeyi bir an önce kentimize kazandıralım. İmkanlar ölçüsünde müzeyi belki biraz daha büyütür ve daha güzel hale de getiririz” diye konuştu.

Akdeniz’de benzeri projelerin süreceğini kaydeden Gültak, açılacak müzenin, Akdeniz’in ve Mersin’in kent hafızasını koruyan bir merkez olacağına ve büyük ilgi göreceğine inandığını dile getirdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.